Tu tikko smaig iebrauci auzās.
QUOTE(Niks)
kodeks (codec) - šī raksta robežās jāsaprot kā programmatūra, kas būtībā veic audio vai video saspiešanu un atspiešanu (līdzīgi kā Zip, RAR, 7zip, taču ir daudz specifiskāk optimizēts tieši konkrētajam materiālam) ar vai bez datu zuduma, un dažkārt arī pārvēršanu no digitāla uz analogu signālu (vai otrādi), kodekus parasti izveido, balstoties uz kāda standarta;
konteiners (container) - faila formāts, kas apvieno vienā failā dažādas multimēdiju straumes - audio, video, subtitrus un citas lietas (jāņem vērā, ka ne visi konteineri ir ar vienādām iespējām);
softsubi (softsubs) - atsevišķa subtitru straume, kuru var ieslēgt vai izslēgt, renderēšanu veic atskaņojot, tādēļ nodrošina labāku kvalitāti un ļauj nodrošināt labāku video kvalitāti pie tāda paša bitreita, taču var būt problēmas, jo ne visas sistēmas tiek ar tiem galā (un ja arī tiek, tad ne vienmēr pareizi);
hardsubi (hardsubs) - tie tiek iekļauti pašā video, tādēļ tos nevar noņemt, tiem ir zemāka kvalitāte un tie degradē kopējo attēla kvalitāti, toties tos varēs redzēt uz jebkuras sistēmas, kas spēs attēlu pareizi dekodēt.
anamorfisms (anamorphism) - šajā rakstā jāsaprot kā video, kas enkodēts ar citu DAR (displeja malu attiecība jeb attēla forma) nekā tiek atskaņots.
Tagad ķersimies vērsim pie ragiem: AVI, MP4, MKV un n citi paplašinājumi norāda uz konteineri, tā kā ir ļoti muļķīgi meklēt iekārtas ar MP4 atbalstu - tas vēl negarantē, ka konkrētā ietaise tiešām varēs atskaņot jūsu video, un vēl tas nozīmē, ka ir muļķīgi vainot konteineri tajā, ka dators netiek galā ar video, bet par to vēlāk.
---konteineri----
AVI (Audio-Video Interleaved) ir samērā vecs MS standarts, kurš ir plaši atbalstīts. Teorētiski AVI iespējas ir diezgan plašas, taču ne visas ir implementētas, piemēram, neviens pleijeris neatbalsta anamorfismu (AFAIK, pat ne WMP), lai gan tas ir iekļauts AVI specifikācijās, turklāt laika gaitā AVI ir ticis pamatīgi "sahakots", lai, piemēram, atbalstītu B-frames.
MP4 ir balstīts uz MPEG Layer-4 Part-14 (MPEG-4 Part 14) un tam nav nekāda lielā sakara ar MP3. MP4 atbalsta anamorfismu, AVC un daļēji arī softsubus, bet tikai dažus formātus; diezgan plašs atbalsts mobilo iekārtu un DVD atskaņotāju tirgū, izplatītākie paplašinājumi: mp4, mp4a un 3gp (apgraizīts MP4).
MKV (Matroska) - diezgan līdzīgs MP4, taču pilnībā atvērts un atbalsta praktiski jebko (tai skaitā - anamorfismu, fontu un attēlu ieguldīšanu (embedding), kopā saistītos segmentus (linked segments), nodaļas (chapters), protams, arī vairākas video, audio un subtitru straumes); bieži tiek izmantots kopā ar AVC, AAC un ASS. Cik dzirdēts, daži ķīniešu DVD atskaņotāji it kā ēdot arī Matroska. Paplašinājumi: mkv (video un citi labumi) un mka.
Ogg - arī līdzīgs MP4, taču nav tik plašas iespējas kā MKV, tādēļ mūsdienās nav vairs tik plaši izplatīts kā agrāk, mēdz būt sastopams uz dažādām iekārtām, piemēram, portatīvajiem multimēdiju atskaņotājiem, biežāk lietotie paplašinājumi: ogg, oga un ogm (cik sapratu, patiesībā ogm vietā būtu jālieto ogv).
----video kodeki----
AVC (Advanced Video Codec) jeb MPEG-4 Part 10 - jaunākās paaudzes video standarts, kas tiek izmantots HD-DVD, BD un HDTV, tiek saukts arī par H.264 (vai h.264, H264, h264), AVC ir vairāki profili (līdzīgi kā citiem standartiem) - High Profile nodrošina vislabāko kvalitāti, taču esiet gatavi, ka pat SD (standarta izšķirspēja) materiāla dekodēšana var sagādāt problēmas, ja CPU ir zem 2 GHz, lai gan pēdējā laikā ir ievērojami uzlaboti gan paši software kodeki, gan dzelži, tādēļ mūsdienīgam datoram pat HD (augstas izšķirspējas) materiālam nevajadzētu radīt lielas grūtības.
x264 ir pilnībā atvērta AVC implementācija, kas ir diezgan bieži sastopama, ļoti ieteicams ņemt vērā, ka VLC var būt problēmas ar x264 un citiem AVC kodekiem, tādēļ uz *nix ļoti ieteicams lietot MPlayer.
WMV3 (Windows Media Video 9) - MS brūvējums, kas laikam balstīts uz MPEG-4 Part 2.
Jā, es saprotu, ka ir stulbi citēt pašams sevi.