QUOTE(lastguru @ Oct 29 2005, 13:08)
nu un kur tu shaadu demokraatiju esi redzeejis? demokraatija ir puulja vara, tie kas nesastaada lielaako (tieshi lielaako, nevis labaako, apziniigaako, gudraako, utt.) puuli, tiek samiiti. Sheit veel kaut kur izskaneeja viedoklis ka tiem kas lasa aviizes, labaaka izpratne par to kas notiek valstii... atljaushos nepiekrist, jo tas ko tu redzi aviizees, dzirdi radio, skaties televiizijaa, ir 10 reizes nopirkts. Zinaat citu subjektiivos viedokljus un no tiem sastaadiit savu objektiivo viedokli, ir sarezhgjiits process, kas daudziem nav pa speekam.
Zinu, kā šāds ir valdošais uzskats un tāpēc jo drūmāk valstij kopumā. Es skatos TV, lasu avīzes un klausos radio. Un uzskatu, ka smadzenes man nav izskalotas. Patiesību sakot, kopš pats sāku strādāt laikrakstā, esmu daudz labāk sapratis, kā notiek politiskās dienaskārtības veidošana, kā masu mēdiji tiek izmantoti manipulācijai ar publisko domu, jo tie neapšaubāmi to veido, taču kā gan citādi tas varētu notikt? Ne jau anime skatoties jūs iegūsiet informāciju par to, kas jums notiek apkārt. Diemžēl mums skolās joprojām uzsvars tiek likts uz iezubrīšanu, nevis domāšanu analītiski un prasmi saistīt kopā no vairākiem avotiem iegūtu informāciju. Ok, es arī esmu šis audzināšanas produkts un tas man šad tad sagādā grūtības. Vēlos pieslieties visiem flangiem un esmu tendēts domāt, ka cilvēki rīkojas kopējā labuma vārdā. Protams tā nav.
QUOTE(lastguru @ Oct 29 2005, 13:08)
Man arii nav ne jausmas kas notiek politikaa, kaadas partijas eksistee, kadi tur ir cilveeki, ko tie cilveeki veelas sasniegt, un taa taalaak... attieciigi es labpraat atdotu savu balsi kaadam zinoshaakam cilveekam.
Un te arī sāksies lielākās problēmas. Tu varbūt arī noteiksi cilvēkus, kuriem tu uzticies un uzskati par zinošiem esam, taču tavs kaimiņš varbūt vēlēsies pavisam citu cilvēku un tā līdz absurdam. Saprotiet, taču, ka cilvēku politiskā atmiņa un apziņa ir tik gaistošas un nepastāvīgas lietas, ka apdedzināšanās katrās jaunās vēlēšanās ir teju vai neizbēgamība. Nekad tā nebūs, ka visi spēs par kaut ko vienoties un jo īpaši ilgtermiņā. Cilvēki pat nepakļaujas likumiem, kas ir paredzēti kopējā sabiedrības labuma vārdā, kur nu vēl cerēt, ka vienošanos varēs panākt tik jūtīgās lietās. Un kur ir garantija.? Pimēram, edg mani uzskata par zinošu politikas jautājumos un viņš iespējams labprāt dotu man mandātu viņu pārstāvēt kopsapulcē, Saeimā vai tml. Bet es pēc dabas būdams savtīgs egoists, rūpēšos tikai par savu labumu (protams nemanāmi, jo esmu slīpēts). Tā lūk. Vai man jāstāsta cik ļoti vara vai pat pietuvošanās tai izmaina cilvēkus? Pašiem tak būs atgadījumi no dzīves, kad vara vai pēkšņa lielas naudas iegūšana cilvēku pārvērš līdz nepazīšanai. Atceros vienu kaismīgu zemnieku aizstāvi, kurš regulāri rīkoja mītiņus, izgāza mēslu kravas pie Ministru kabineta un bija kaismīgs runu teicējs, protams norēja pie varas esošos, kā pats iekļuva parlamentā tā uz vietas apklusa un aizmirsa ir par saviem cīņu biedriem ir par principiem. Tā lūk draugi. Ar to arī sociālās zinātnes atšķiras no materiālzinātnēm, ka te nekas nav drošs un pastāvīgs.
QUOTE(lastguru @ Oct 29 2005, 13:08)
(ja man taa buutu... redzi, es esmu ALIEN, to bish nepilsonis, un tie vaardi kas sheit izskaneeja per nepilsonjiem... vai man tos vajag pienjemt kaa personiskus apvainojumus?)
Šajā gadījumā ar "nepilsoņiem" tika apzīmēta tā Lavijas iedzīvotāju daļa, kurai ļoti patīk "kačāt pravas" un dzīvot ilūzijā, ka Latvija joprojām ir daļa no PSRS un kurai škiet, ka visas viņu problēmas šeit risinās Krievija. Un nesaki, ka tas ir pārspīlējums, jo esmu ar šādiem cilvēkiem ticies un runājis. Nezinu vai tev vajag to uztvert kā apvainojumu, ja tu piederi manis aprakstītajai cilvēku kategorijai tad vari uztvert kā sev adresētu tekstu, bet ne apvainojumu, jo neko aizskarošu vai neatbilstošu reālajai situācijai neesmu rakstījis. Tev pašam ir jānolemj cik ļoti tu vēlies saistīties ar šo valsti un cik ļoti no svara tev ir tās pilsonība, kuras iegūšana nenoliedzami atvieglotu dzīvi.
Mani uztrauc tas, ka šāda sabiedrības struktūra var radīt pamatu lielākiem konfliktiem (mazāki jau bieži vien notiek). Situācija, kad vienas valsts ietvaros tās iedzīvotāji ir sadalīti divās daļās un katra barojas ar informāciju no saviem plašsaziņas līdzekļiem, no kuriem vienas puses mēdiju sniegtā informācija ir kliedzoši tendencioza un balansē uz klaju apmelojumu robežas, nav normāla. Ja godīgi es neredzu citu risinājumu, kā vien vairāku paaudžu nomaiņa. Taču līdz tam var notikt viss kas.
QUOTE(lastguru @ Oct 29 2005, 13:08)
Kaapeec aristokraatija ir labaaka kaa puulja vara a.k.a "demokraatija"? jo aristokraatiem taa ir dziives sastaavdalja profesionaali spriest par politiku. vinji intereseetos kas notiek, un vareetu objektiivi izveerteet notiekoshos procesus.
Tu protams vari nicinoši izteikties par demokrātiju, taču neredzu reālas alternatīvas tai. Ar reālu es domāju tādu ko veiksmīgi var realizēt dzīvē, nevis glīti uzrakstīt uz papīra, tipa, sanāksim kopā nozīmēsim kādu viedo Kārli un viņa prātīgos biedrus, kuri dzīvos saules mūžu prātīgi spriezdami par valsts lietām, un arī mēs dzīvosim bēdu nezinādami un par politiku neliekoties ne zinis. Tā ir pasaka. Profesionāla spriešana par politiku negarantē kvalitatīvu politikas procesa veidošanu. Tu laikam esi ietekmējies no stāstiem par antīkajām Atēnām, kur veči to vien darīja, kā zvilnēja un gudri filosofēja un sprieda par politiku. Tas varbūt gāja cauri tajos laikos(un valsts mērogos), taču mūsdienās darbojas pavisam citi principi un nu pat jau kļūst grūti nodalīt kur beidzas iekšpolitka un sākas ārpolitika.
Mēs redzam, kas notiek ar valstīm kur pie varas atrodas dažas personas, parasti tās ir trešās pasaules valstis, nemitīgi konflikti par varas pārdali vai arī jauka sadarbība ar transnacionālajām kompānijām, kas noved pie valsts izlaupīšanas, bet tās vadītāju kļūšanas par turīgākajiem iedzīvotājiem
Nezinu kā tev bet man simpatizē modelis kurā cilvēks no pašas apakšas, ja vien viņam ir spējas un griba var nokļūt līdz pašai augšai. Un šadu modeli vissekmīgāk nodrošina demokrātija, kurai protams ir ne mazums trūkumu, jo tas drīzāk ir ideāls uz kuru valsts tiecās, bet kuru pilnībā īstenot praksē nekad neizdodas.
QUOTE(sipps @ Oct 29 2005, 14:13)
ar ko tad praktiski arskiras pilsonis no nepilsona? abi var iegut izglitibu, abi var atrast darbu. praktiski tiesi tadel ka nav butisku atskiribu pilsoim no nepilsona LATVIJA neviens ari ta seviski neiestreso par to ka nav pilsonis. ta tacu ir? bet ja reiz doma piedalities VALSTS parvalde tad gan pilsoniba ir vajadziga, bet te nu kada nepatikama lieta it seviski viriesiem mega briesmiga ARMIJA, kadel daudzi nekarto pilsonibu jo reiz esi kadas valst pilsonis tad ari japilda savs pilsona pienakums. protams vari ar macities tas ar valsti nak par labu.
Te nu tu maldies. Atšķirība ir diezgan ievērojama. Ja tu esi nepilsonis, tad tu nevari iegādāties zemi, tev ir ierobežotas darba iespējas valsts iestādēs, ir arī zināmi sarežģījumi uz robežas šur tur Eiropā un pasaulē. Savulaik armija tiešām varēja kalpot par iemeslu lai neiegūtu pilsonību, taču tā kā nupat sakarā ar profesionālas armijas izveidi bija vai būs pēdējais iesaukums, tad tas iemesls arī atkrīt.